Haber

İsrail hapishanesinde 4 Filistinli tutuklu açlık grevinde

İsrail hapishanelerindeki dört Filistinli “idari tutuklu” 6 gündür açlık grevinde.

Filistin Tutsaklar Derneği, 4 tutuklunun İsrail cezaevlerinde 30 Temmuz’da başlattığı açlık grevine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, söz konusu tutukluların açlık grevine başlamalarının ardından cezaevi yönetimi tarafından tek kişilik hücrelere konulduğu belirtildi.

Açlık grevini sürdüren Filistinli tutukluların isimlerinin “Seyf Kasım Hamdan (29), Usame Mahir Halil (23), Kusay Cemal Hıdır (25) ve Salih Rifat Rabaya (22)” olduğu bilgisinin yer aldığı açıklamada , söz konusu Filistinliler, Filistinliler tarafından “idari gözaltı” uygulandığını belirtmişlerdir. Bunu “suç” olarak gördükleri ve bu uygulamayı protesto etmek için açlık grevine başladıkları belirtildi.

İsrail’in “idari gözaltı” uygulaması

“İdari gözaltı” uygulaması, İsrail’in işgal altındaki topraklardaki Filistinlileri hiçbir suçlama olmaksızın tutuklaması anlamına geliyor.

Filistinliler, kendilerine yöneltilen suçlamalar öğrenilmeden ve kendilerini savunma hakları olmaksızın 6 aya kadar hapis cezası alabilirler.

Bu süreden sonra askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan habersiz olan bir Filistinlinin gözaltı süresi defalarca 5 yıla kadar uzatılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu